Periodontoloji

PeriodontolojiPeriodontoloji; diş hekimliğinin bir bölümü olup dişleri çevreleyen yumuşak ve sert dokuların anatomi fizyoloji ve histolojisini inceleyen ; bu dokularda meydana gelen hastalıkları araştıran , bu hastalıkların tedavisini ve tedavi sonucu elde edilen sağlığın devamlılığını sağlayan bilim dalıdır. Dişleri çevreleyen bu dokularperiodonsiyum ismi altında toplanan, dişeti, alveol kemiği, sement ve periodontal ligamenttir. Periodontolog, periodontoloji alanında ihtisas yapmış diş hekimidir ve eğitiminde diş hekimliği fakültesini bitirdikten sonra periodontoloji alanında doktora yapmıştır.

 

Dişeti hastalığı, dişeti iltihabından(gingivitis)çene kemiğinin eridiği,dişlerin destek dokularını kaybettiği için sallanarak kaybedildiği(periodontitis) dar bir alanı kapsar. Dişeti rahatsızlığında, dişetinde şişme, kızarma, kanama, plak ve taş oluşumu, dişeti çekilmesi, ağız kokusu gibi şikayetler oluşur. Mutlaka diş hekimine gidilmelidir.
Dişeti hastalığının en önemli nedeni düzenli ve doğru fırçalama yapılmaması sonucu diş yüzeyinde biriken plak ve onların kalsifiye olması sonucu oluşan diştaşıdır. Bu tabaka temizlenmez ise dişeti problemleri için başlangıç oluştururlar.

 

SAĞLIKLI DİŞETİ: Sağlıklı dişeti açık pembe renkte,sert-tıkız kıvamda, yüzeyi portakal kabuğu görünümünde bir dokudur. Sağlıklı dişeti dişi boyun bölgesinde bir yaka gibi sarar ve buna dişeti oluğu denir. Sağlıklı dişetinde fırçalama sırasında kanama olmaz, kanama varsa dişeti sağlığında bozulma var demektir.

 

DİŞTAŞI : Diştaşı(tartar) mikrobiyal dental plağın dişler üzerinden uzaklaştırılmaması halinde kalsifiye olması ile oluşan sert tabakadır. Diştaşının olduğu bölgelerde düzgün fırçalama yapılamaz ve birikim devam ettikçe dişetinin çekilmesine neden olur.

 

GİNGİVİTİS: Periodontal dokulardan sadece dişetinin etkilendiği,sert dokularda henüz harabiyet olmamış durumdur.gingivitiste diş eti kızarmış ve şiştir,yüzeydeki pütürler kaybolmuş ve doku parlak hale gelmiştir.Diş fırçalama esnasında yada kendiliğinden oluşan kanamalar vardır. Tedavisi; erken dönemde teşhisle plak ve diştaşı temizliği ile hastanın düzenli fırçalaması ve diş ipi kullanımı ile sorun halledilebilir.

 

PERİODONTİTİS: Dişetinde başlayan kronik iltihap artık alvepl kemik ve periodontal ligamentleri sarmıştır.Hem yumuşak dokuda hem sert dokuda doku yıkımı başlamıştır.Kemik erimesine bağlı olarak diş eti oluğu derinleşir ve patolojik dişeti cebi meydana gelir.Ağızda kötü koku ve diş eti kanaması görülür ayrıca diş eti çekilmesine bağlı olarak dişte soğuk-sıcak hassasiyeti gelişir.

 

TEDAVİSİ: Amaç, yumuşak ve viagra pas cher sert dokularda meydana gelmiş hasarları düzeltmek, cebi elimine etmek ve tekrar hastanın rahatça fırçalayarak temizleyebileceği seviyeye getirmektir.Bu amaçla küretaj işlemi yapılmaktadır. Küretaj işleminde bölgesel anestezi altında dişeti cebinin içerisine girerek kök yüzeyleri düzelenir,kök yüzeyi üzerindeki tüm diştaşları temizlenir ve iltihabi dokular uzaklaştırılır. Eğer Dişer etrafondaki alveol kemik yıkım oranı küretajla elimine edilemeyecek seviyeye gelmişse o zaman tedavi cerrahi olarak yapılmaktadır. Flep operasyonu ileri derecede periodontitis hastalarına uygulanmaktadır. Tüm enfeksiyonları ağızdan elimine etmek için gerekli ileri vakalarda mutlaka flep cerrahisinin yapılması ve cep eliminasyonu yapılmalıdır. Uygun vaka olup olmadığına Periodontolog karar vermektedir.

 

DİŞ ETİ ÇEKİLMESİ: Diş eti çekilmesinin çeşitli sebepleri olabilir; yanlış fırçalama tekniği,sert fırça kullanımı, anatomik olarak uzun kas bağlantıları, dişler üzerine gelen aşırı kuvvet(diş sıkma,diş gıcırdatma) ve dişeti hastalığı gibi. Dişeti çekilmelerinin problemi yapışık dişeti eksikliği veya az miktarda olması sebebiyle de daha yüksek oranda görülmektedir.

 

TEDAVİSİ: Dişeti çekilmelerinin tedavisinde çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Ancak tedavinin temeli yapışık dişeti oluşturma veya dişeti miktarını artırmaya yöneliktir. Yapışık dişetini artırmak için yapılan temel yöntem ‘serbest dişeti grefti’ dir. Damak bölgesinden çekilme olan bölgeye uygun boyutta parça alınır ve ameliyat bölgesine alınan doku sabitlenir. Oldukça zahmetli bir operasyondur. Ağız hijyeni en üst düzey olmayan hastalarda bu tedavilerin uygulanmasından kaçınılmaktadır veya ağız hijyeni düzeltildikten sonra uygulanabilmektedir.

 

BAĞ DOKU GREFTİ: Dişeti çekilmelerinin kapatılması için serbest dişeti grefti ameliyatında olduğu gibi damaktan bağ doku alınır ve çekilme olan bölgeye sabitlenir. Bu ameliyat için en önemli kriter hastanın ağız hijyeninin mükemmel olması gerekir ve yeterli miktarda yapışık dişeti olması şarttır.

 

DİŞETİ BÜYÜMELERİ: Dişeti dokusu, iltihaba karşı iki farklı şekilde cevap vermektedir. Birincisi “periodontitis” olarak bilinen kemik yıkımı ile ilerleyen dişeti hastalığıdır. Diğer cevap ise dişeti büyümesi şeklindedir. Dişeti büyümeleri hem estetik olarak kabul edilebilir değildir hem de diş fırçalamayı zorlaştırmaktadır. Bu sebeple iltihaba etken olan maddeler ortamdan(diştaşı ve plak) uzaklaştırıldıktan sonra,dişetleri sıkı bir yapı kazandır. Dişetleri normal yapısına döndürülmek için fazla olan miktar cerrahi yöntemle uzaklaştırılmaktadır.